شارژ گاز یخچال

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چه چیزی هوای یخچال شما را سرد و خنک نگه می‌دارد. یا خوراکی‌ها و مواد غذایی داخل یخچال شما، با چه مکانیزمی‌ سالم می‌مانند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ماده‌ای به نام گاز یخچال، مسئول تمامی‌ این کارهاست. و عملکرد موتور یخچال فریزر به گاز یخچال فریزر برمی‌گردد. احتمالا برایتان این سوال پیش خواهد آمد که گاز یخچال اصلا چیست و چه کاربردی دارد. در این مطلب سعی کرده‌ایم به بیانی ساده توضیح دهیم. که گاز یخچال چیست و طریقه شارژ گاز یخچال در صورت خالی شدن چگونه است.

گاز یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

گاز یخچال در واقع یک گاز شیمیایی است که نقطه تبخیر بسیار پایینی دارد و تحت فشار، برای سرد کردن محیط اطراف فشرده شده است. این نوع گاز به صورت مداوم تحت یک فرایند خاص قرار می‌گیرد. تا دائما تبخیر و فشرده شود و در نتیجه این فرایند، تمام گرمای گاز بیرون کشیده شده و دمای داخل محفظه بسیار سرد خواهد شد. گاز یخچال توسط شبکه میله‌های فلزی پشت یخچال به حرکت و گردش در می‌آید.

گاز یخچال توسط شبکه میله‌های فلزی پشت یخچال به حرکت و گردش در می‌آید.
گاز یخچال توسط شبکه میله‌های فلزی پشت یخچال به حرکت و گردش در می‌آید.

تاریخچه استفاده از گاز یخچال

بین سال‌های ۱۸۰۰ تا ۱۹۲۰، تنها از گازهای سمی‌ برای یخچال و فریزر استفاده میشد. این گازها ترکیبی از کلرین، فلورین و کربن بودند. اما در سال ۱۹۷۰، شرکت‌های تولیدکننده متوجه خطر این گازهای سمی‌ برای اتمسفر شدند. زمانی که این گازها به جو زمین وارد شوند، در تماس با اشعه فرابنفش خورشید، دچار تغییری شیمیایی شده و اثر گلخانه ای ایجاد کرده و از خود ازون ساطع می‌کنند.

پس از این کشفیات، تلاش‌های بسیاری شد تا گازهایی پیدا شود که این مشکل را حل می‌کنند. در این زمان گازهایی مثل HCFC (ترکیبی از هیدروژن، کلرین، فلورین و کربن) و HFC (ترکیبی از هیدروژن، فلورین و کربن) وارد بازار شدند. گازهای HCFC طول عمر کوتاه‌تری پس از تماس با جو دارند، بنابراین کمترین ضرر را در رابطه با ایجاد ازون دارند.

از طرفی گازهایی مثل HFC هیچ کلرینی ندارند و بنابراین هیچ گونه اثر منفی بر ایجاد ازون ندارند. به همین علت است که این روزها هم گازهای HCFC و HFC رایج‌تر هستند.

در یخچال‌های قدیمی‌ که به جای برق با نفت کار می‌کردند، از گاز آمونیاک برای سرد کردن محفظه یخچال استفاده میشد. اما با گذشت زمان و با توجه به سمی‌ بودن گاز آمونیاک و اثرات مخرب آن در اثر تماس با رطوبت و همچنین امکان انفجار آن، استفاده از آمونیاک کاهش یافت و گاز فریون تبدیل به یکی از جایگزین‌های رایج آن شد.

گاز فریون که با نام گاز R22 هم شناخته می‌شود، ترکیبی از مواد شیمیایی CFC یا کلروفلوروکربن‌ها است که به عنوان خنک کننده استفاده می‌شود و فریون در واقع نام تجاری آن است. گاز فریون بی رنگ و بی‌بو بوده و در دمای اتاق حالت گازی دارد و در صورت سرد شدن به مایع تبدیل می‌شود.

استفاده از گاز فریون در سرد کننده‌ها بعد از سال ۲۰۰۳ و به طور جدی تر بعد از سال ۲۰۱۰ به دلیل مشکلات مربوط به تخریب لایه اوزون و گرمایش زمین در آمریکا و اروپا ممنوع شد. اما کشورهای در حال توسعه هنوز هم به علت ارزان بودن، از آن استفاده می‌کنند.

زمان تعویض گاز یخچال

حال که با مفهوم گاز یخچال آشنا شدید، ممکن است از خود بپرسید که چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده است. و اصلا گاز یخچال به چه علت تمام می‌شود. گاز یخچال به دلایلی از جمله سوراخ شدن لوله‌های پشت یخچال یا کمپرسور در اثر فرسودگی و یا ضربه خوردن دچار نشتی شده و تمام می‌شود.

در صورتیکه یخچال شما مثل قبل سرد نمی‌شود. و یا حتی گرم شده است و یا داخل آن بوی فساد (اما بدون فاسد شدن مواد غذایی) به مشام می‌رسد، به احتمال قوی یخچال دچار نشتی گاز شده و گاز آن تمام شده است و نیاز به شارژ مجدد دارد.

در صورتیکه به خالی شدن و یا نشتی گاز یخچال شک دارید می‌توانید کندانسور یخچال را لمس کنید؛ اگر دمای آن سرد باشد و یخچال هم در حال کار کردن باشد، به معنی نشت گاز است. زیرا گاز در لوله‌های کندانسور در جریان بوده و دمای بدنه کندانسور باید داغ باشد نه سرد. البته سرد بودن کندانسور تنها علامت خالی شدن گاز فریون نیست اما می‌تواند یکی از علائم باشد.

همچنین در صورتیکه از یخچال از برق کشیده شما، صدا به گوش می‌رسد، هنوز مقداری گاز در یخچال وجود دارد اما در غیر این صورت احتمالا گاز خالی شده و باید آن را شارژ کرد.